Eskil Müzesi Kurulmalı!
Mustafa Bozdağ

Eskil Müzesi Kurulmalı!

Bu içerik 142 kez okundu.
Reklam

Tarihte birçok medeniyete beşiklik etmiş, bu medeniyetlerin kalıntılarının günümüzde rastlamak mümkün, bu medeniyetlerin kalma tarihi eserler bir çoğu ilgisizlikten yok olmuş, bir çoğu ise yok olma noktasına gelmiştir.

Özellikle define avcıları tarafından bilinçsizce yapılan kazılar sonucu bir çok tarihi eser günümüzde yok olmuştur. Bunun en güzel örneği bu hafta basına yansıyan ilçemize bağlı Hacı Recep Yaylasında bulunan höyük çok büyük iş makinaları ile kazılarak tahrip edildiğini, sosyal medyadan izledik, görüntülerde görüldüğü gibi taştan duvarlar yetkililer tarafından olmasa da define avcıları tarafından gün yüzüne çıkarılmıştır.

Tarihi yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlarda tedirgini sürekli yabancı plakalı arabaların köylerine ve yaylalarında keşif yapması, yapılan kazılar vatandaşta tedirginlik oluşturuyor.

Çocukluk yıllarımda Böğet höyüğünde köyden her gün bir kişi höyük’te nöbet tutardı. Tarihe sahip çıkmak adına güzel bir uygulamaydı. Günümüzde bu höyüklere ve tarihi alanlara sahip çıkılmaz ise önümüzdeki 10 ile 15 yıl arasında Eskil’de tarihi eser diye bir şey kalmaz Eskil tarihinin, tarihi eserlerinin yaşaması için bana göre en güzel yöntem Medeniyetler Şehri Eskil’e müze kurulması gerektiğini düşünüyorum.   Müzeler müdürlüğü kurulursa müdürlük ve kurulacak ekip ile tarihimize sahip çıkılır. Bunun ile ilgili şu ana kadar bir çalışma yapılmadığını biliyoruz.

Buradan bu hafta içerisinde basında ve sosyal medyaya yansıyan tosun höyüğündeki yaşanan görüntüler duyarsız kalınmaması bu konuda Başta Sayın Kaymakamımız olmak üzere ilçemizin ilgili kurumlarını bu konuyu araştırmaya ve gerekeni yapmaya davet ediyorum.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karatay’da hedef “sıfır atık”
Karatay’da hedef “sıfır atık”
Sıcakta Nemlenen Maskenizi Hemen Değiştirin, Çünkü…
Sıcakta Nemlenen Maskenizi Hemen Değiştirin, Çünkü…