Karatay Hayvanat Bahçesi'nin Yeni Üyeleri 'Emu Kuşları'

​Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi dünyanın farklı bölgelerinden birçok egzotik hayvan türünü bünyesine katmaya devam ediyor. Hayvanat Bahçesi'nin son gözdesi Avustralya'ya özgü bir kuş olan EMU'lar oldu.

Karatay Hayvanat Bahçesi'nin Yeni Üyeleri 'Emu Kuşları'
Karatay Hayvanat Bahçesi'nin Yeni Üyeleri 'Emu Kuşları' Admin
Bu içerik 976 kez okundu.

Yeniliklerin belediyesi olan Karatay Belediyesi, Konya'nın ilk ve tek  hayvanat bahçesi; İç Anadolu'nun ise tek hayvan Rehabilitasyon Merkezi olan Karatay Hayvanat Bahçesi'nde dünyanın farklı bölgelerinden  hayvanları vatandaşın ziyaretine sunarken, burada barınan hayvan türlerini de arttırıyor. Hayvanat Bahçesi'nin son gözdesi Avustralya kökenli EMU kuşları oldu. Avusturalya’ya özgü ve devekuşları ile akraba görüntüsü itibariyle devekuşlarını andıran Emu Kuşları Kıtanın en büyük yerli kuşudur. Karatay Hayvanat Bahçesindeki Emu'lar kendileri için oluşturulan yaşam alanına kısa sürede uyum sağladı. Sevimli yüzleriyle hayvanat bahçesinde ilgi odağı olan Emu Kuşları sempatik halleriyle ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

 

Hayvanat Bahçesi hayvan çeşidiyle zenginleşiyor

Kurulduğu günden bu yana ziyaretçilerden büyük ilgi gören, her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği hayvanat bahçesine, sürekli yeni hayvan çeşitlerinin eklendiğini ve hayvan sayılarının da çoğaldığını ifade eden Karatay Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkilileri, "Geçtiğimiz günlerde Hayvanat Bahçemize kazandırılan Güney Amerika kökenli 3 adet Alpaka'dan sonra yeni misafirlerimiz Emu Kuşları oldu. Hayvan cinslerimizin sayısı gün geçtikçe yükseliyor. Yaklaşık 72 tür ve 500'ün üzerinde hayvana ev sahipliği yapan bahçemizde, hayvanlar en iyi iklimlendirme ve ısı koşullarında bakılıyor. Bunun yanı sıra temizlik, beslenme,  tedavileri de en titiz şekilde yapılıyor" dedi.

 

Sıcak havalarda hayvanları unutmayalım

Sıcak havalarda hayvanları atomizerli su fıskiyeleri ve buzlu meyvelerle serinlettiklerini kaydeden Veteriner İşleri Müdürlüğü Yetkilileri; sıcak havaların insanlar gibi hayvanlar üzerinde de olumsuz etkilere neden olabileceğini belirterek; kafeslere yerleştirilen atomizerli fıskiyeler, koruma düzeyi arttırılmış gölgelikler ve gıda takviyeleriyle hayvanların sıcaktan korunduğunu vurguladı. Yetkililer sokak hayvanlarının da unutulmadığını belirterek, 34 besleme istasyonuna düzenli olarak su ve mamanın yanı sıra vitamin ve mineral takviyeleri konularak sıcak stresini azaltmaya çalıştıklarını söyledi.

 

Yetkililer vatandaşlara da kapılarının önüne bir kap su ve yiyecek koyarak sokak hayvanlarına herkesi duyarlı olmaya davet etti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya'da Altın Sektöründe Önemli Firma,
Konya'da Altın Sektöründe Önemli Firma, "Mayda Gold"
Karatay’da hedef “sıfır atık”
Karatay’da hedef “sıfır atık”