Google Aramalarınızı Kolaylaştıracak 5 Taktik

​Google arama motoru, günümüzde neredeyse tüm internet kullanıcılarının en fazla kullandığı arama motorları arasında yer almaktadır.

Google Aramalarınızı Kolaylaştıracak 5 Taktik
Google Aramalarınızı Kolaylaştıracak 5 Taktik Admin
Bu içerik 1560 kez okundu.

 Google aramalarınızı daha isabetli ve pratik bir biçimde yapabilmek istiyorsanız sizler de aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Aramalarınızı yaptıktan sonra dilerseniz Google arama geçmişi silme özelliğini kullanarak arama geçmişinizi de temizleyebilirsiniz.

1. Hatırlamadığınız Sonlar

Bir olayın tarihini hatırlamıyorsanız ya da bir filmin adını hatırlamıyorsanız Google bu noktada sizlerin yardımına koşmaktadır. Aradığınız şeyin sonuna “*” sembolü eklediğiniz zaman aradığınız bir filmin isminin sonunu Google sizin için tamamlar.

2. Eş Anlamlı Engeli Nasıl Aşılır?

Pek çok kelimenin eş anlamlısı da bulunur. Google’da arama yaptığınız zaman bazen bu durumdan dolayı karışıklık yaşanabilmektedir. Bu sebeple eş anlamlı bir arama yapacağınız zaman “~” sembolünü kullanmanız gerekebilir. Örneğin, Google üzerinde acısız bir et yemeği tarifi aratmak istiyorsanız “acısız ~ et yemekleri” gibi bir arama yapmanız sizi doğrudan bu tamlamanın yer aldığı arama sonuçlarına götürür. Aynı şekilde “sağlıklı ~ yiyecekler” araması da sizi doğrudan sağlıklı yemek seçenekleri sayfasına doğru götürecektir.

3. Site İçi Arama

Geçmiş dönemlerde okuduğunuz bir haberi ya da blog yazısını hangi sitede okuduğunuzu hatırlamıyor olabilirsiniz. Bu noktada yine Google sizin yardımınıza koşuyor. Arama butonu kısmına geldikten sonra sitenin tam adını yazıp yanına aradığınız haber ya da blog yazısı ile ilgili anahtar bir sözcüğü yazarak arama yaparsanız, Google size doğrudan site içi arama sonuçlarını çıkartır.

4. Hatırlanmayan Kelimeler

Bazen bir şarkının sözlerini duyduğunuz halde anlamayabilirsiniz. Bu tür durumlarda şarkının ismini aratmak isterseniz, hatırlayamadığınız kelimelerin yerine “AROUND” yazmalısınız. “AROUND” yazdıktan sonra ise bu kelimenin bitişiğine bir parantez koyarak hatırlamadığınız kelimenin tahmini toplam harf sayısını yazmalısınız. Örneğin “Örnek veriyorum AROUND(5) hakkında” gibi yazmanız yeterlidir.

5. Arama Geçmişi Silerek Arama Sonuçlarını Etkileme

Google kullanarak yaptığınız tüm aramalar kayıt altında tutulur. Geçmiş dönemde yaptığınız aramalar daha isabetli sonuçlar ortaya çıkmasını sağlar. Ancak bu durum bazen istenmeyen sonuçlara da sebep olur. Eğer arama geçmişinizi silmek ve sıfırdan arama yaparak daha isabetli sonuçlar elde etmek istiyorsanız Google arama geçmişi silme konusunda https://www.incehesap.com/blog/google-da-arama-gecmisi-nasil-silinir/ adresinden yardım alabilirsiniz. Arama geçmişinizi sildiğiniz zaman arattığınız şeyler ile geçmiş aramalarınız arasında herhangi bir bağ kurulmaz.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya'da Altın Sektöründe Önemli Firma,
Konya'da Altın Sektöründe Önemli Firma, "Mayda Gold"
Karatay’da hedef “sıfır atık”
Karatay’da hedef “sıfır atık”