Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit KARACA' nın "14 Mart Tıp Bayramı" ile ilgili mesajı

Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit KARACA' nın "14 Mart Tıp Bayramı" ile ilgili bir mesaj yayınladı.

Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit KARACA' nın
Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit KARACA' nın Admin
Bu içerik 756 kez okundu.

Karaca mesajında;

            Yine bir 14 Mart Tıp Bayramı’na ulaşmış bulunuyoruz. Bu önemli günde biz hekimler biliyoruz ki, sağlıklı bir yaşam her ferdin temel hakkıdır. Bu hakkın temini için çalışan bizler ve sağlık çalışanları dünyanın en zor ve en onurlu mesleklerinden birini icra etmekteyiz. Bedenen ve ruhen sağlıklı bireyler, eğitimin artmasına, üretimin güçlenmesine, ülkenin kalkınmasına dolayısıyla toplumsal refahın artmasına önemli katkı sunarlar.

 

            İnsan sağlığının korunması, sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması adına her koşulda görev yapan doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarının her an ve her ortamda ortaya koyduğu çabanın değeri ölçülemez. Vatandaşlarımıza, güvenli, etkili, kaliteli ve zamanında sağlık hizmeti vermek devletimizin en öncelikli görevlerindendir. Bu görevin yerine getirilmesi hekimler vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Bunun için gereken bilgi, teknik donanımı takip etmek ve edinmek zorundayız. Bilimin hızla ilerlediği çağımızda sağlık ve tıp alanında da her gün yeni gelişmeler kaydedilmektedir. Tıp alanında bu gelişmeler yaşanırken, vatandaşlarımıza kolay, erişilebilir ve etkili sağlık hizmeti sunabilmek için en büyük görev biz hekimlere ve sağlık çalışanlarımıza düşmektedir.

 

            Ülkemiz bugün, başka sahalarda olduğu gibi, tıp eğitimi-teknolojisi ve sağlık hizmetleri alanındaki performansıyla da dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmektedir. Ülkemiz sağlıklı insan kaynağının niteliği ve sunulan sağlık hizmetinin etkinliği bakımından, dünyanın gelişmiş ülkeleriyle boy ölçüşecek seviyeye ulaşmıştır. Bu başarının arkasında köklü eğitim kurumlarımız, bilgi ve tecrübe sahibi hocalarımız, kamu ve özel sektörümüzün yönetim ve işletme becerisi yatmaktadır. Bugün tıp camiası müşterek bir standardı yakalamış ve her geçen gün bu standardın gelişmekte olması ayrıca takdire değerdir. Bununla birlikte hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın bazı sorunlarını da gündeme getirmeden geçemeyiz.

 

            Bu sorunların başlıcaları; emekliliğe esas özlük hakları ile ilgili iyileştirmelerin yapılması, “yıpranma payı” diye nitelendirilen düzenlemenin hayata geçirilmesi, eğitim dönemleri başta olmak üzere meslek icra edilen alanlarda kaliteli ve sağlıklı çalışma ortamları ve çalışanların sosyal ihtiyaçlarına dönük mekanların oluşturulması, sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik ilave tedbirlerin alınması, sağlık okuryazarlığı başta olmak üzere halkımızın sağlık alanında doğru bilgi ve habere ulaşmasının temin edilerek sağlık çalışanları üzerinde oluşan baskının azaltılması, performans sisteminin yeniden gözden geçirilerek daha etkin düzeltmelerin sağlanması, sonuç olarak 15 yıldır “hasta memnuniyeti” odaklı çalışan kamunun yeni dönemde “çalışan odaklı” da çalışmaya başlaması en önemli dileğimizdir.

 

            Konya Tabip Odası olarak ilimizdeki meslektaşlarımız ve sağlık çalışanlarını ve bazı alanlarda ilgi duyan tüm vatandaşlarımızı bir araya getirecek farklı etkinliklere imza atmaya çalışacağız. 14 Mart 2018 gündüzünde sabah Anıt alanına çelenk koyma ile başlayacak programlar, 10:30 Mevlana Kültür Merkezi, öğleden sonra Tıp Fakültelerimizin kendilerinin düzenledikleri programlar, akşam da Dedeman Otelde odamız üyesi meslektaşlarımız ve eşleri ile başta Sn. Valimiz ve hanımefendi olmak üzere sağlık protokolünü de konuk edeceğimiz, üye meslektaşımız Sn. Dr. Abdullah Yıldız’ın resimlerinden oluşan sergi açılışı, meslekte 30, 40, 50 ve 60. yılını yaşayan meslektaşlarımıza plaket takdim töreni ve akşam yemeği ile devam edecektir.

 

            18 Mart 2018 tarihinde ailelerimizle birlikte, Konya’nın Aksaray çıkışında 1992 yılında oluşturulan Konya Tabip Odası ormanının revizyonu, fidan dikimi ve piknik organizasyonumuz olacak.

            19 Mart 2018 akşamı, tüm meslektaşlarımız, aileleri, tıp öğrencileri ve Konyalı hemşehrilerimizi beklediğimiz, üye meslektaşımız Sn. Dr. Faik Özdengül’ ün sunumuyla Fîhi Mâ Fîh sunumunu, beraberinde aynı adla TRT’de yayınlanan programın kanal koordinatörü ve program yapımcılarının konuk olacağı programı Anemon Otel’ de icra edeceğiz.

            20 Mart 2018 akşamı yine üye meslektaşımız aynı zamanda hukuk fakültesi mezunu Sn. Dr. Erdal Kalkan’ın “Hekimler ve Hukuki Sorumlulukları” konulu programımızı Dedeman Otel’de icra edeceğiz.

            21 Mart 2018 akşamı ise yine kıymetli bir üyemiz, Sn. Dr. Berrin Okka hanımefendinin “Tıp Etiği” yanı sıra “Osmanlının Son Döneminde Konya’daki Amerikan Hastanesi” konulu ilginç olduğunu düşündüğümüz sunumunu konuklarımıza takdim edeceğiz. Ayrıca hafta boyunca çeşitli AVM ve Hastane etkinlikleri ile hekimliğin çocuklarımıza sevdirilmesi için çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz.  

            Bu düşünceler ile başta meslektaşlarımız olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı Konya Tabip Odası Yönetim Kurulu adına kutlarken, üyelerimizi, meslektaşlarımızı ve ilgilileri programlarımıza beklediğimizi ifade etmek isterim.

 
 

                                                            Dr. Seyit KARACA

                                                           Konya Tabip Odası Başkanı

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya altın alış-satış
Konya altın alış-satış
Konya'da Altın Sektöründe Önemli Firma,
Konya'da Altın Sektöründe Önemli Firma, "Mayda Gold"