Dünya’nın İlk ve Tek Fair Play Müzesine Yoğun İlgi!

​161.900 m2 toplam alanıyla Karatay’ın ikinci büyük parkı olan ve mini futbol sahası, basketbol ve voleybol sahası, jimnastik aletleri alanı, çocuk oyun grubu, 180 kamelyası, 4 süs havuzu, 5 olimpiyat halkası havuzu, 1100 m bisiklet pisti, 2300 m koşu parkurunun yanı sıra Fair Play Müzesi’ne ev sahipliği yapan Olimpiyat Parkı ziyaretçi akınına uğruyor.

Dünya’nın İlk ve Tek Fair Play Müzesine Yoğun İlgi!
Dünya’nın İlk ve Tek Fair Play Müzesine Yoğun İlgi! Admin
Bu içerik 1428 kez okundu.

161.900 m2 toplam alanıyla Karatay’ın ikinci büyük parkı olan ve  mini futbol sahası, basketbol ve voleybol sahası, jimnastik aletleri alanı, çocuk oyun grubu, 180 kamelyası, 4 süs havuzu, 5 olimpiyat halkası havuzu, 1100 m bisiklet pisti, 2300 m koşu parkurunun yanı sıra Fair Play Müzesi’ne ev sahipliği yapan Olimpiyat Parkı ziyaretçi akınına uğruyor.

Olimpiyat Parkı’nın en büyük farkı içerisinde Olimpiyatlarda ve Uluslararası yarışmalarda derece elde eden Türk sporcuların başarı hikayelerinin anlatıldığı alanlar ile Fair Play Centilmenlik Ödülü kazanan sporcuların isim ve özgeçmişlerinin bulunduğu tablolar yer alan Fair Play Müzesi’nden kaynaklanıyor. Seyir terası ile Olimpiyat Parkı’nın güzelliklerini yukarıdan seyretme imkanı da sağlayan Fair Play Müzesi, Dünya’nın ilk ve tek Fair Play Müzesi olma özelliğini taşıyor. Avrupa Fair Play Birliği’nin büyük ödülü olan SPIRIT ödülünü Konya’ya kazandıran Müze; Olimpiyat Parkı’na gelenlerin gezmeden ayrılmadıkları bir ilgi noktasına dönüşmüş durumda.

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli konu ile ilgili yaptığı açıklamada;

 Karatay’ın hoşgörünün beşiği olduğunu söyledi. Başkan Hançerli Hz. Mevlana’nın ektiği hoşgörü tohumları, Karatay’ın bereketli topraklarında sekiz asır boyunca büyümüş ve tüm Dünya’ya yayılmıştır. Tam da bu noktada “Fair-Play” bizden uzak olmayan bir kavrama dönüşerek bütün kişisel hırslarından arınmış, rakibine saygılı, onu bir düşman olarak değil; yapılan karşılaşmada oyunun bir parçası olarak görerek ona maddi ve manevi anlamda zarar vermeyen adaletli ve hoşgörülü sporcuların düsturu olmuştur. Fair-Play Müzesi’nde Dünya’da ve Türkiye’de yaptıkları spor faaliyetleri neticesinde Fair-Play ödülüne layık görülerek ülkemizin hoşgörü ve dostluk ilkelerini spor tarihinin altın sayfalarına yazdıran sporcularımızın hayatlarının ve başarılarının yer aldığı  bölümler yer almaktadır. Fair Play ruhunu Konya’da ve Türkiye’de yaşatarak, sporu geliştiren ve ilerlemesine sağlayan bütün sporcularımıza teşekkür ederim.”dedi.

 

“Hemşerilerimizin Fair Play Müzemize olan yoğun teveccühü bizi ziyadesiyle memnun etmektedir.” diyen Başkan Hançerli, çalışmaların her şeyin en iyisine layık olan Karatay ve Karataylılar için süreceğini dile getirdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
E-Sigara COVID Riskini 5 Kat Artırıyor!
E-Sigara COVID Riskini 5 Kat Artırıyor!
Konya altın alış-satış
Konya altın alış-satış