Karatay'da Kinoa Bitkisinin İlk Hasadı Yapıldı

Karatay'da Kinoa Bitkisinin İlk Hasadı Yapıldı
Karatay'da Kinoa Bitkisinin İlk Hasadı Yapıldı Admin
Bu içerik 1594 kez okundu.

Programa Karatay Kaymakamı Bekir Yılmaz, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Esat Altuntaş , Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, çiftçiler ve üreticiler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Rıfat Kavuneker, Kinoa bitkisinin Türkiye'de üretimine yeni başlanan bir bitki olduğunu belirterek Karataylı çiftçiler için bu bitkinin ileriki zamanlarda tarım alanında alternatif bir ürün olacağını söyledi.

Ardından söz alan Karatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Esat Altuntaş, Karatay ilçesinin tarım alanında bölgesinde lider olduğunu ifade ederek ilçenin 170 Bin hektar tarım arazisine sahip olduğunu, bunun 100 Bin hektarlık alanın sulanabilir 70 Bin hektarlık alanda ise kuru tarım yapılabildiğini söyledi. Kinoa bitkisinin Türkiye'nin değişik yerlerinde ekildiğini belirten Altuntaş, Karatay'da da çiftçiler tarafından kabul gören ve ekiminin hızla artacak bir bitki olduğunu kaydetti.

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ise konuşmasında çiftçilerin farklı ürünlere yönelmesinin önemine değindi. Belediyelerin tarım ve hayvancılıkla ilgili yatırım yapabileceğini dile getiren Hançerli, çiftçi ve üreticilere gereken desteği verdiklerinin altını çizdi. Karatay'da merkeze uzak mahallelerin asfaltını tamamladıklarını dile getiren Başkan Hançerli, yayla yollarının kumlanmasıyla çiftçilerin tarlalarına ulaşımını kolaylaştırdıklarını ifade ederek ilk kez üretimi yapılan Kinoa bitkisinin Karatay'a hayırlı olmasını diledi.

Son olarak söz alan Karatay Kaymakamı Bekir Yılmaz ise konuşmasında ülkemiz tarımında Konya'nın önemli bir il olduğunu kaydederek bir çok ürünün üretiminde ilk sıralarda yer aldığını vurguladı. Güney Afrika bitkisi olan Kinoa bitkisinin az su kullanımıyla özel bir bitki olduğunu belirten Yılmaz, "İnşaallah güzel bir üretim olur ve çiftçilerimize bol kazançlar sağlar" diyerek hayırlı olmasını diledi.

Protokol konuşmalarının ardından 2 dönümlük alanda ekili olan Kinoa bitkisinin ilk hasadı yapıldı.

eee.pnguntitled-002.pngerere.pngqaqaq.png

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
E-Sigara COVID Riskini 5 Kat Artırıyor!
E-Sigara COVID Riskini 5 Kat Artırıyor!
Konya altın alış-satış
Konya altın alış-satış