Sünnet İçin İdeal Yaş: 5 Yaş Ve Sonrası!

Aksaray Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sinan Kılıç, bu yaz sünnet düşünen anne ve babaları, sünnet konusunda uyardı.

Sünnet İçin İdeal Yaş: 5 Yaş Ve Sonrası!
Sünnet İçin İdeal Yaş: 5 Yaş Ve Sonrası! Admin
Bu içerik 2025 kez okundu.

            Havaların ısınması ile birlikte sünnet operasyonlarının da başlayacağını ifade eden  Op. Dr. Sinan Kılıç, çocuklarda sünnet olma zamanının tartışmalı bir konu olduğunu, genel kabul edilen görüşe göre ise 1-2 yaş aralığında ve 5 yaş sonrası olarak açıkladı.

            Sünnetin dini vecibesi yanında tıbbi olarak da faydaları olduğunu söyleyen Dr. Kılıç, "Sünnet HIV virüsü taşıyıcılığına karşı oldukça etkin bir koruma yöntemidir" dedi.

            Çocuk Cerrahı olarak Aksaray Devlet Hastanesinde sünnet operasyonları ameliyathane ortamında yaptıklarını söyleyen Dr. Kılıç "Şahsi deneyimlerim neticesinde benim sünnet için ailelere önerim sünnetin 5-6 yaşından sonra yapılması yönündedir. Sünnetin ideal yaşı konusunda Çocuk Psikiyatristlerinin de genel kanısı 2 yaşından önce ve 5-6 yaşından sonradır. Çocuk cerrahları olarak, bir yaş öncesi dönemlerde tıbbi gereklilik olmadıkça sünneti ailelere önermiyoruz. İdrar yapmada sorun oluşturacak derecede penis derisinin fazlalılığı ve yapışıklık durumunda ise erken dönemde sünnet yapılmasın gerekebilir" dedi.

            Sünnet için uygun zaman diliminin geleneksel olarak yaz dönemi olduğunu söyleyen,

Çocuk Cerrahı Dr. Sinan Kılıç; Sünnet operasyonların ameliyathane ortamında hijyenik şartlarda gerçekleştirildiğini, ailelerin rahat olmalarını ve yersiz endişeye kapılmamalarını istedi. 

            GENEL ANESTEZİ Mİ LOKAL ANESTEZİ Mİ?

 

            Gelişmiş medeni ülkelerde sünnetin genel anestezi altında yapıldığını, işlem esnasında çocukların uyuyor olması nedeniyle korkmadan ve hiçbir şey hissetmeden sünnet olabildiklerini anlatan Dr. Kılıç; "Lokal anestezide çocuk acı hissetmese bile, dokunmaları hissetmekte, bu da korkmuş bir çocukta yine acı gibi algılamaya neden olmaktadır " dedi.

            Aksaray Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahı Dr. Sinan Kılıç, "Genel anestezi mi, lokal anestezi mi diye sorarsanız bir hekim olarak tercihim çocuğun psikolojisinin etkilenmemesi için genel anesteziden yanadır " dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
E-Sigara COVID Riskini 5 Kat Artırıyor!
E-Sigara COVID Riskini 5 Kat Artırıyor!
Konya altın alış-satış
Konya altın alış-satış